Navigácia

7-dňový pobyt

Územie Spiša patrí určite k najkrajším regiónom nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Prekrásna príroda a množstvo kultúrno-historických pamiatok očaria každého návštevníka, ktorý sem zavíta.

1. deň

V zajatí spišskej gotiky, renesancie, rokoka a hudby... užite si atmosféru historického mesta, ktorému sa hovorí ,,brána do raja“.   

Program začína v meste Spišská Nová Ves, kde počas prechádzky po najdlhšom šošovkovitom námestí v Európe uvidíte najkrajšie zaujímavosti mesta. Odkryjete čaro a historickú hodnotu budov na námestí - Provinčného domu, dnes sídlo Múzea Spiša,  kúzlo reduty, najpôvabnejšej budovy v Spišskej Novej Vsi,  Galérie umelcov Spiša s najkrajším renesančným dvorom na námestí, so svojimi pokladmi sa podelí aj radnica, gréckokatolícky, evanjelický a rímskokatolícky kostol. Nezabudnite ani na výstup na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku.

Prehliadku mesta ukončíte vyslovením priania pri pamätníku Pocta Majstrovi Konrádovi - Miesto prianí a symbolickým zvukom zvončeka ho pošlete do neba. Popoludnie strávite v neďalekom kaštieli v Markušovciach a letohrádku Dardanely. Renesančno-barokový kaštieľ ukrýva múzeum historického nábytku. V letohrádku je inštalovaná expozícia klávesových hudobných nástrojov a jeho nádherná sála sa využíva ako koncertná sieň.

2. deň

K srdcu Slovenského raja... vychutnajte si výlet do prírody jedného z najnavštevovanejších zákutí Slovenska, do Národného parku Slovenský raj.  

Prechádzku prírodným klenotom začnete na jeho severovýchodnom okraji, v rekreačnom stredisku Čingov.  Vyberiete sa po žltej značke (45 min. pohodlná chôdza mierne do kopca) priamo na Tomášovský výhľad, odtiaľ sa vám naskytne výhľad na nádhernú panorámu okolia. Rozšírenie kaňonu pod Tomášovským výhľadom ponúka možnosť pokračovať po modrej a zelenej značke popri toku rieky Hornád, úzkym kaňonom s názvom Prielom Hornádu. Úseky 12 km dlhého kaňonu sú zaistené stúpačkami a reťazami.

Chodník cez Letanovský mlyn (červená značka, 60 min. lesným chodníkom do kopca) vás privedie do srdca Slovenského raja, na poľanu Kláštorisko. Táto najvýznamnejšia križovatka turistických trás láka aj vďaka duchovnému rozmeru, ktorý tejto lokalite dodáva rekonštrukcia kartuziánskeho kláštora a symbolický cintorín.

Po krátkej prestávke a občerstvení sa vrátite Čertovou sihoťou (modrá značka, 60 min. lesným chodníkom dole kopcom). Chodník klesá lesom až k ústiu Bieleho potoka. Odtiaľ sa už len peknou rovinkou popri toku rieky Hornád (modrá značka, 30 min.) vrátite späť na Čingov.

3. deň

Po stopách minulosti... prejdite ulicami slobodného kráľovského mesta Levoča až k hradbám najväčšieho stredovekého  hradu v strednej Európe.

Návrat do minulosti začína v historickom centre mesta Levoča (pamiatka UNESCO), v meste, ktorému sa hovorí, že  je ,, najjagavejším kameňom na spišskej korune “.  Uprostred Námestia Majstra Pavla stoja dva kostoly. Ako prvý navštívite Chrám sv. Jakuba, ktorý s najväčším dreveným oltárom na svete predstavuje najvzácnejší skvost Levoče. S kostolom susedí budova bývalej levočskej radnice s arkádami, ktorá patrí k vrcholným stavbám svetskej renesančnej architektúry na Slovensku. Neminiete ani klietku hanby, ktorá patrí k Levoči ako Eiffelova veža k Parížu. Vašu pozornosť si zaslúži aj evanjelický kostol z 19. storočia, renesančný Thurzov dom, Máriassyho dom  aj Kláštor minoritov a dom Majstra Pavla.

Navštívite Mariánsku horu, ktorá sa týči vysoko nad mestom. Dominuje jej pútnický kostol Navštívenia Panny Márie s jej uctievanou sochou, ktorá je dodnes ústredným symbolom mariánskych púti do Levoče. 

V poznávaní minulosti budete pokračovať návštevou ,,slovenského Vatikánu“. Cirkevné mestečko Spišská Kapitula je už niekoľko storočí sídlom spišského biskupa. Prezriete si aj jej najvýznamnejšiu stavbu, katedrálu sv. Martina. A odtiaľ to bude už len na skok na Spišský hrad – pamiatka UNESCO, ktorý patrí medzi najväčšie hradné komplexy v strednej Európe. Cestou zo Spišského hradu sa zastavíte v blízkom barokovo- klasicistickom kaštieli v Hodkovciach, prejdete sa francúzskym parkom, v ktorom sa nachádza aj kaplnka Csákyovcov.

Návštevu tohto kraja ukončíte v obci Žehra, ktorá je známa vďaka vzácnemu rímskokatolíckemu kostolu sv. Ducha (pamiatka UNESCO). V interiéri kostola sa zachovali jedinečné nástenné maľby zobrazujúce rozličné biblické príbehy.  

4. deň

V zajatí ľadu... zažite expedíciu do kráľovstva ľadu ukrytého v srdci národného parku Slovenský raj.

Váš výlet sa začína v osade Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá leží v blízkosti jaskyne s unikátnou ľadovou výzdobou. Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najväčších ľadových jaskýň v Európe a prvou elektricky osvetlenou na svete. Od roku 2000 je v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Po dobrom obede ešte stihnete výstup cez Zejmarskú roklinu na krasovú planinu Geravy, ktorý začína v obci Dedinky. Červený značkovaný chodník Vás privedie (25 min.) do osady Biele Vody, kde na hornom konci odbočíte na modro značkovanú cestu a vstúpite do rokliny.  Skalné stúpanie (50 min.) zdoláte pomocou rebríkov.

Po krátkom občerstvení na okraji planiny Vás zeleno značkovaný chodník privedie (40 min.) do Dediniek, kde na brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša môžete stráviť pekné chvíle slnením alebo člnkovaním. 

5. deň

Dobrodružstvo na pltiach... objavte tajomstvá mníchov, zdolajte divoké vody na drevených pltiach, vychutnajte si pravú goralskú hostinu, atmosféru  stredovekého hradu či večerné kúpanie v termálnej vode.

Dobrodružstvo tohto dňa začína v Červenom kláštore, ktorý je jedinečným kultúrnohistorickým objektom zasadeným do prekrásnej prírody a múzeom s lekárnickou a historickou expozíciou. Po prehliadke múzea Vás čaká plavba na drevenej plti na rieke Dunajec, počas ktorej môžete obdivovať nádhernú scenériu krajiny. Rieka s mohutným kaňonom, bizarné tvary skalných brál aj prírodné vzácnosti fauny a flóry, to všetko tvorí nádhernú pastvu pre oči.

Popoludnie strávite v neďalekej Starej Ľubovni, kde navštívite hrad Stará Ľubovňa, skanzen a vojenský tábor. Skanzen predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu Spiš a stredoveký život v tábore Vás zas zláka vyskúšať si historickú streľbu z luku, kuše či hod sekerou.

Pri spiatočnej ceste sa môžete zastaviť v starobylom mestečku Vrbov, kde sa nachádza termálne kúpalisko. Voda v bazénoch prúdi priamo z termálnych vrtov a poskytuje príjemný relax pri večernom kúpaní.  

Odporúčame aj alternatívu výletu do Kežmarku, kde nájdete atypický mestský hrad s bohatou expozíciou, drevený artikulárny evanjelický kostol (pamiatka UNESCO), nový Evanjelický kostol, gotickú Baziliku sv. Kríža s výnimočnou zvonicou.

 

 

6. deň

Po stopách kamzíkov... nechajte sa očariť krásou našich veľhôr a vydajte sa na krátku prechádzku či dlhšiu túru. 

Jedno z mnohých tatranských dobrodružstiev sa začína v turistickom centre Starý Smokovec. Odtiaľ sa pozemnou lanovkou vyveziete na Hrebienok,  ktorý je východiskovým bodom mnohých turistických trás. Napríklad Tatranskou magistrálou sa dostanete na Skalnaté pleso, alebo tu začnete niektorú z vysokohorských túr na tatranské chaty.

Vyberte sa z Hrebienka zelenou značkou na krátku (5 min.) prechádzku k Bílíkovej chate, pokračujte (20 min.) okolo vodopádov Studeného potoka až k Rainerovej chate. A odtiaľ Vás červená značka privedie (20 min.) späť na Hrebienok. Ak sa od Rainerovej chaty vyberiete červenou značkou opačným smerom prídete (40 min.) k Zamkovského chate.

7. deň

Z kráľovstva zvierat k vodným radovánkam...  užite si posledný deň pobytu v metropole južného Spiša v príjemnom prostredí ZOO a letného kúpaliska.Spišská Nová Ves je mesto bohaté na kultúrny a spoločenský život, námestie ožíva aj množstvom obchodíkov so suvenírmi a terás, kde sa ponúkajú špeciality slovenskej aj svetovej kuchyne. Zážitok v ZOO si spestrite návštevou lanového parku MONKEYLAND a osviežiť sa môžete v areáli letného kúpaliska či krytej plavárne. To všetko určite doplní zbierku spomienok na Vašu dovolenku v regióne, o ktorom sa hovorí, že je perlou Slovenska.