Navigácia

Rozhľadňa Schulerloch

Spišská Nová Ves má svoju prvú mestskú rozhľadňu od júna 2022. Nachádza sa v peknej prímestskej rekreačnej zóne Schulerloch. Rohľadňa ponúka nádherné výhľady na mesto a okolité vrchy - Vysoké Tatry, Slovenský raj, Levočské i Volovské vrchy, Branisko.

Veža meria 24 m, má 5 poschodí a je červeno-bielej farbe kvôli polohe v blízkosti spišskonovoveského letiska.

Konštrukciu rozhľadne získalo mesto darom od Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a. s. a na realizáciu prispela aj spoločnosť Nidec Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi.

Na najvyššom poschodí rozhľadne nájdete informačné tabule s popisom okolitých pohorí.

V lokalite Schulerloch sa nachádza aj pútnické miesto s kaplnkou Panny Márie Karmelskej, malá jaskyňa Školská diera (Karasova diera) starý vojenský bunker či strelnica - multifunkčný areál pre rôzne druhy športov.

K rozhľadni sa dostanete po zelenej značenej trase buď z Novoveskej Huty (zaparkovať môžete pri pohostinstve Poľovník) alebo zo sídliska Tarča (domova dôchodcov). Obe trasy majú približne 4,5 km (cca 1 hod. chôdze). Prejsť sa môžete aj zo Sadovej ulice (od BMZ) - po červeno značenej trase (trasa prechádza okolo Kaplnky Panny Márie Karmelskej). V súčasnosti prebieha v lokalite Schulerloch príprava značenia cyklistických trás.

Poznámka: Prosíme návštevníkov, aby autá parkovali na konci Sadovej ulice a ďalej pokračovali peši, pretože cesta vedúca smerom ku kaplnke a strelnici je úzka a prašná a dochádza k stretu s cyklistami a pešími turistami.