Navigácia

Najdlhšie šošovkovité námestie
v Európe

Charakteristickým znakom Spišskej Novej Vsi je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. Vďaka námestiu i množstvu historicky cenných objektov je mesto od roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.

Námestie plné pamiatok, zelene a dobrého jedla

Dominantou námestia je Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Na námestí nájdete takmer všetky historické pamiatky mesta a tiež centrálny park, ktorý ponúka množstvo romantických zákutí, príležitosť posedieť si pri fontáne či vychutnať si v letných horúčavách príjemný chládok v tieni stromov. Nachádza sa tu aj pestrá paleta reštaurácií, kaviarní, cukrární a iných gastronomických zariadení, kde si na svoje prídu všetky vekové kategórie a „chuťové bunky“.

Centrum spoločenských podujatí

Námestie je zároveň miestom konania väčšiny hlavných kultúrno-spoločenských podujatí v meste (napríklad Mesto plné detí, Spišský trh, Dni mesta, Trh ľudových remesiel či Vianočný trh). Počas letnej sezóny (júl, august) tu prebieha každý piatok večerný koncert z veže, každú sobotu letné kino pod holým nebom a v nedeľu kultúrne popoludnia pre rodiny.

Viac o architektonických skvostoch na námestí sa dočítate v článku online časopisu DAIBAU »»