Navigácia

Reduta - kultúrny stánok mesta

Reduta je secesnou stavbou postavenou v rokoch 1899 - 1902. Stála takmer pol milióna korún a tešila sa nesmiernemu obdivu. Oslavovali ju ako „chrám krásy, dobra a pravdy“. Dodnes sa na Slovensku zachovalo iba osem takýchto historicky cenných divadelných budov.

Jedna z posledných divadelných budov svojho druhu na Slovensku

Architekt Kálmán Gerster riešil budovu tak, že do nej okrem divadla umiestnil aj hotel, koncertnú sálu a kaviareň. Súveký popis hovorí o bielej a zlatej výzdobe a o 235 miestach na sedenie.

Ide o trojpodlažnú budovu s pozdĺžnym pôdorysom so štyrmi hranolovými nárožnými vežami so stanovou strechou, zakončené ozdobnými helmicami a lucernou. Helmice sú ukončené cibuľovou strieškou. Na ich rohoch sú plastické vázy s náznakom plameňa. Severná a južná stena je zdobená rizalitom. Pred hlavným vstupom do reduty je portikus na dvoch stĺpoch s jónskymi hlavicami, ktorého vrch je upravený ako terasa s balustrádami. Pod ním je cesta v minulosti umožňujúca príjazd kočov. Pre peších je tu schodište. Slávnostná - koncertná sieň je umiestnená presne do stredu budovy. Základnými motívmi výzdoby je veľký erb mesta Spišská Nová Ves a labuť, ako symbol spevu a poézie. Podľa antických báji totiž labuť miluje hudbu a pri svojej smrti krásne spieva. Poschodie i časť prízemia boli venované reštaurácii, kaviarničkám a hotelovej časti.

Osobitne je riešená časť divadla. Vystupuje z hmoty budovy v polkruhovitej forme, ktorú tvorí polkruhovité schodište, vstup je riešený siedmimi dverami. Divadlo má prízemie a dva rady balkónov. Pozornosť si zaslúži ojedinelá nástenná maľba spišskonovoveského maliara Jozefa Hanulu, predstavujúca Vysoké Tatry a podtatranskú krajinu.

V tejto budove sa v súčasnosti okrem Spišského divadla na­chádza aj reštaurácia a kaviareň Sonáta, sídli tu Mestského kultúrne centrum a lokálna Televízia Reduta.